Mięczak zakaźny – leczenie u dzieci i dorosłych

Jak leczyć mięczaka zakaźnego u dzieci?

Obecnie dostępnych jest wiele mniej lub bardziej inwazyjnych sposobów radzenia sobie z mięczakiem zakaźnym, o których napiszemy poniżej. My oferujemy Państwu rozwiązanie problemu przy pomocy wyrobu medycznego Mollusan® MED, który w swoim składzie posiada naturalne składniki pochodzenia roślinnego. Na naszej stronie w zakładce „Naturalne sposoby leczenia” znajdziecie Państwo szersze informacje o właściwościach składników naszego preparatu. Oferujemy wyrób medyczny Mollusan® MED, który wesprze leczenie mięczaka zakaźnego bez bólu a skóra dziecka wróci do pierwotnego stanu bez skutków ubocznych w postaci pieczenia czy blizn. Płynna formuła preparatu oraz wygodny i higieniczny zakraplacz dołączony do butelki ułatwia aplikację preparatu bez względu na miejsce zakażenia. Istotne jest aby nałożony punktowo płyn pozostawić na skórze do jego wyschnięcia. Znaczenie ma również systematyczne aplikowanie preparatu 2-3 razy dziennie przez minimum 3-4 tygodnie, ponieważ skóra wymaga odpowiedniego nasycenia olejkami zawartymi w preparacie, co ma znaczący wpływ na jego skuteczność i szybkość działania. Płyn jest wydajny i zwykle wystarcza na pełną kurację.

 

 

Mięczak zakaźny – leczenie u dzieci i dorosłych

Leczenie może również się odbywać na kilka tradycyjnych sposobów. Należą do nich:

  • krioterapia z użyciem ciekłego azotu
  • wyłyżeczkowanie zmian
  • elektrokoagulacja
  • terapia fotodynamiczna
  • ablacja laserowa
  • terapia wodorotlenkiem potasy
  • leczeniem podofilotoksyną
  • stosowanie preparatów chemicznych

Każda z tych metod związana jest z potencjalnym bólem oraz nieprzyjemnymi doznaniami podczas leczenia. Rozwiązaniem mogą wydawać się środki chemiczne, takie jak różnego rodzaju maści lub inne zasadowe substancje chemiczne, jednakże działają one miejscowo, są nakładane zarówno na część zdrową, jak i chorą naskórka i mogą wywoływać pieczenie oraz swędzenie, a także pozostawiać blizny.

 

Leczenie mięczaka zakaźnego trwa zazwyczaj kilka tygodni, ale może również przedłużyć się do kilkunastu miesięcy. Przyczyną wydłużenia się tego okresu jest zazwyczaj przenoszenie się wykwitów z miejsca na miejsce, np. na wskutek drapania.

 

Czy dorosły może zarazić się mięczakiem od dziecka?

Tak, mięczak zakaźny u dorosłych może pojawić się na wskutek zarażenia się od dziecka. Zarazić można się poprzez kontakt fizyczny z chorym dzieckiem lub kontakt z jego rzeczami osobistymi, a w szczególności przyborami toaletowymi. W celu uniknięcia zakażenia najlepiej nie współdzielić ręczników, pościeli, gąbek kąpielowych oraz wanien z osobą chorą na mięczaka zakaźnego. Osoby dorosłe powinny zadbać o to, aby zarażone dziecko każdego dnia miało zmieniany ręcznik oraz piżamę.