Mięczak zakaźny

dziecko w trakcie badania

Mięczak zakaźny jest często występującą infekcją, niegroźną dla życia, ale bardzo uciążliwą. Jest to nieestetycznie wyglądająca zmiana skórna, zwłaszcza jeśli mówimy o mięczaku zakaźnym na twarzy i innych widocznych miejscach na ciele. Choroba dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ta wirusowa choroba skóry, spowodowana jest wirusem Poxviridae. Jest to wirus z grupy wirusów ospy.

Jak wyglądają zmiany skórne spowodowane wirusem mięczaka zakaźnego?

Zmiany spowodowane wirusem mięczaka zakaźnego występują na skórze i mają postać gładkich guzków w kształcie kopuł z charakterystycznym wgłębieniem pośrodku. Znajdują się w nich martwe komórki nabłonka zmieszane z cząsteczkami wirusa. Zmiany skórne mają od 1 do 5 milimetrów. U dzieci najczęściej pojawiają się na kończynach i tułowiu, u dorosłych natomiast w dolnej części brzucha, na udach i w miejscach intymnych. Guzki mogą pojawić się także na twarzy, na przykład na powiekach. Może to być przyczyną dodatkowych problemów i komplikacji, na przykład zapalenia rogówki. Przykłady zmian chorobowych spowodowanych wirusem mięczaka zakaźnego pokazujemy w galerii.

Jak można nabawić się mięczaka zakaźnego na skórze?

Mięczak jest chorobą zakaźną, na co wskazuje już jego nazwa. Wirus odpowiedzialny za powstawanie tego rodzaju zmian skórnych przenoszony jest przez ludzi.

Mięczaka zakaźnego na skórze można nabawić się poprzez kontakt fizyczny z osobą chorą lub nosicielem wirusa , ale także poprzez kontakt z jej rzeczami osobistymi (ubraniami, ręcznikami, przyborami toaletowymi). Często do zarażenia dochodzi na basenie. Choroba może się też przenosić na inne części ciała, jeżeli chory drapie zmiany na skórze.

Okres inkubacji i trwania choroby

Okres wylęgania choroby jest bardzo różny. Może trwać od dwóch tygodni nawet do 6 miesięcy. Przez cały ten czas chory może zakażać mięczakiem inne osoby. Zmiany chorobowe ustępują samoistnie, choć proces ten jest długotrwały i w wyjątkowych sytuacjach może wynosić do 4 lat. Ustępowaniu zmian skórnych zwykle towarzyszy stan zapalny (rumień lub podrażnienie w okolicy mięczaka zakaźnego).

Mięczaka można też leczyć, co z uwagi na łatwość przenoszenia wirusa na inne osoby, jego rozprzestrzeniania się na ciele oraz z racji na długi czas, po którym zmiana ustępuje samodzielnie, jest wręcz wskazane. W Polsce dostępne są różne środki na leczenie mięczaka zakaźnego , my zaś polecamy wyrób medyczny o naturalnym składzie Mollusan® MED.