Rodzaje trądziku
Jest wiele odmian trądziku i wszystkie wymagają konsultacji dermatologicznej. Leczenie często powinno sięgać głębiej niż powierzchowna warstwa naskórka. Jednak dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów jesteśmy w stanie złagodzić i wyleczyć zmiany skórne, spowodowane trądzikiem.

Trądzik samouszkadzający
Powstaje w wyniku samodzielnych prób pozbycia się zmian trądzikowych (wyciskanie, rozdrapywanie), które pojawiają się na skórze. W takich przypadkach bakterie zostają przeniesione na inne partie skóry, a stan zapalny niebezpiecznie się rozszerza.

Trądzik pospolity
Najpopularniejszą odmianą choroby jest trądzik młodzieńczy, który bywa utrapieniem głównie nastolatków. Jest on wynikiem zmian hormonalnych i często mija wraz z zakończeniem tego etapu życia. Trądzik młodzieńczy jest jedną z postaci trądziku pospolitego, który dotyka ok. 80% populacji, a aż 50% chorujących ukończyło 25 rok życia. W 15% przypadków trądzik pospolity przybiera postać zaostrzonego stanu zapalnego, pozostawiając na skórze blizny i przebarwienia

Trądzik kontaktowy
Ten typ trądziku powstaje w wyniku kontaktu ze szkodliwymi dla skóry substancjami chemicznymi. Szczególnie narażone na tę odmianę są osoby borykające się z łojotokiem, rozszerzonymi porami skórnymi oraz z trądzikiem pospolitym (obecnie lub w przeszłości).