Czym jest trądzik i jakie są jego przyczyny?

Trądzik to przewlekłe schorzenie skóry występujące nawet u 60–80% społeczeństwa. Pomimo wieloletnich badań przyczyny trądziku nie są do końca poznane a dermatolodzy jako jego źródło zwykle wymieniają m.in.: zaburzenia hormonalne, nieprawidłową pracę gruczołów łojowych, stres czy dietę.

Rodzaje trądziku

Jest wiele odmian trądziku i wszystkie wymagają konsultacji dermatologicznej. Leczenie często powinno sięgać głębiej niż powierzchowna warstwa naskórka. Jednak dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów jesteśmy w stanie złagodzić i wyleczyć zmiany skórne, spowodowane trądzikiem.

Trądzik pospolity

Trądzik samouszkadzający

Powstaje w wyniku samodzielnych prób pozbycia się zmian trądzikowych (wyciskanie, rozdrapywanie), które pojawiają się na skórze. W takich przypadkach bakterie zostają przeniesione na inne partie skóry, a stan zapalny niebezpiecznie się rozszerza.

Trądzik kontaktowy

Trądzik pospolity

Najpopularniejszą odmianą choroby jest trądzik młodzieńczy, który bywa utrapieniem głównie nastolatków. Jest on wynikiem zmian hormonalnych i często mija wraz z zakończeniem tego etapu życia. Trądzik młodzieńczy jest jedną z postaci trądziku pospolitego, który dotyka ok. 80% populacji, a aż 50% chorujących ukończyło 25 rok życia. W 15% przypadków trądzik pospolity przybiera postać zaostrzonego stanu zapalnego, pozostawiając na skórze blizny i przebarwienia

trądzik kontaktowy

Trądzik kontaktowy

Ten typ trądziku powstaje w wyniku kontaktu ze szkodliwymi dla skóry substancjami chemicznymi. Szczególnie narażone na tę odmianę są osoby borykające się z łojotokiem, rozszerzonymi porami skórnymi oraz z trądzikiem pospolitym (obecnie lub w przeszłości).

Trądzik kontaktowy
podział

kosmetyczny

składnikami zawartymi w kosmetykach, które najczęściej powodują wypryski, są: oleje ,lanolina, wazelina ,stearynian butylu ,woski syntetyczne, silikony, alkohole tłuszczowe

detergentowy

przyczyną są zbyt silne detergenty syntetyczne, używane do mycia skóry, ale również te zawarte w kosmetykach do włosów, mające przypadkowy kontakt z innymi partiami ciała

zawodowy

pojawia się głównie u pracowników przemysłu metalowego, budowlanego, naftowego i samochodowego niemal na całym ciele. Substancje, które odpowiadają za ten rodzaj trądziku to: oleje przemysłowe, smary maszynowe, smoła

zawodowy

pojawia się głównie u pracowników przemysłu metalowego, budowlanego, naftowego i samochodowego niemal na całym ciele. Substancje, które odpowiadają za ten rodzaj trądziku to: oleje przemysłowe, smary maszynowe, smoła

polekowy

jest skutkiem przyjmowania leków z grupy steroidów anabolicznych (np. testosteron), izoniazydu, kortykosteroidów, czasami również doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jak radzić sobie z trądzikiem - wskazówki

Gdy na skórze wystąpią wypryski, powinniśmy pamiętać o podstawowej zasadzie: nie  dotykać! Zmian skórnych nie powinno się samodzielnie wyciskać lub rozdrapywać, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do przeniesienia problemu na inne partie skóry.  

Jeśli ze schorzeniem zmagamy się kilka miesięcy, warto udać się po poradę dermatologiczną do lekarza specjalisty.  

Dlaczego Mollusan® MED działa na trądzik?

MollusanMed to wyrób medyczny z naturalnym, wegańskim składem, który  charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem. Mollusan dedykowany jest przede  wszystkim leczeniu mięczaka zakaźnego, ale także walce z trądzikiem i niedoskonałościami  skóry.  

Olejek eteryczny z pączków goździków zawiera eugenol, który działa przeciwbakteryjnie, a  także salicylan metylu, wykazujący działanie przeciwzapalne.  

Związki eteryczne znajdujące się w olejku z drzewa sandałowego mają działanie  antyseptyczne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Ekstrakt z drzewa sandałowego jest  również pomocny przy leczeniu gronkowca złocistego.  

Witamina E w postaci octanu tocoferylu jest składnikiem przeciwzapalnym, przyspiesza  gojenie się ran, pozytywnie wpływa na procesy regeneracji naskórka, chroni również przed  wysuszeniem skóry.  

Dzięki rozpuszczeniu substancji aktywnych w naturalnych olejach roślinnych – oleju  kokosowym i oliwie z oliwek – preparat nie wysusza ani nie podrażnia skóry. Obie substancje  pomagają utrzymać warstwę hydrolipidową skóry w odpowiednim stanie, mają ponadto  zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych, wykazują także działanie normalizujące.  

Stosowanie  

Nanoś punktowo 1-2 kropli preparatu na zmiany skórne 2 razy dziennie.

Jak i czym pielęgnować skórę?

W kosmetykach unikaj alkoholu denaturyzowanego, który jedynie wysusza skórę i  przyczynia się do nasilenia problemu. Wszystkie kosmetyki powinny być delikatne, nie  naruszające naturalnej bariery hydrolipidowej skóry.  

Ważnymi etapami w pielęgnacji cery problematycznej są oczyszczanie i tonizowanie. Szukaj  preparatów, których formuła zawiera składniki wykazujące działanie przeciwzapalne i  antybakteryjne. Należą do nich m.in.: olejek z drzewa herbacianego, cynk, kwas salicylowy,  tymianek. Wszystkie czynności związane z oczyszczeniem wykonuj delikatnie.  

Nie przesuszaj skóry – pamiętaj o niekomedogennym kremie nawilżającym z łagodnym  składem. Unikaj parafiny, gliceryny oraz silikonów w kosmetykach. Systematycznie złuszczaj  naskórek kwasami o lekkim stężeniu lub delikatnymi retinoidami.  

Wspomagaj regenerację naskórka – wybieraj kremy i sera z witaminą E, która pomaga  chronić i regenerować naskórek. 

Trądzik a dieta

Chorując na trądzik należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, również od środka.  Nie zapominaj o piciu odpowiedniej ilości wody – minimum to zalecane 1,5 l dziennie.  

Należy również unikać fast foodów – zawierają w sobie dużo soli, tłuszczów zwierzęcych  oraz cukrów, które w wysokim stężeniu wzmagają zmiany skórne.

Dieta antytrądzikowa – przydatne wskazówki

1) Zastąp przetworzone produkty naturalnymi składnikami.  

2) Ogranicz ilość soli oraz ostrych przypraw (np. pieprzu i chili) dodawanych do potraw. 

3) Obserwuj swoją reakcję na czekoladę, alkohol i kakao, a jeśli po ich spożyciu pojawiają się wypryski, wyeliminuj te produkty.  

4) Wprowadzaj do diety jedzenie bogate w witaminy A i E, z grupy B, cynk oraz błonnik,  żeby wspomóc regenerację cery.  

logo-white

Dane kontaktowe

Mollusan Europe sp. z o.o.

ul. Geodetów 1,

64-100, Leszno

 

NIP: 7822865385

REGON: 383820396

KRS: 0000793871

 

@: bok@mollusan.pl

T: +48 508 929 049

 

 

 

 

Problemy z zamówieniem oraz realizacją wysyłek:

T: 508929049